Upadłość konsumencka

Pytania i odpowiedzi

Syndyk w upadłości konsumenckiej

1Co syndyk może zabrać w upadłości konsumenckiej?
Syndyk nie może zabrać przedmiotów codziennego użytku, takich jak lodówka, pralka, odkurzacz, piekarnik lub kuchenka mikrofalowa, płyta grzewcza służącą podgrzewaniu i przygotowywaniu posiłków. Może natomiast dokonać sprzedaży wartościowy rzeczy, np. samochodu, domu, mieszkania. Jego celem jest spieniężenie majątku w celu zaspokojenia wierzycieli.
2Czy syndyk reprezentuje upadłego?
Nie, syndyk reprezentuje interesy wierzycieli, a nie upadłego. Jego zadaniem jest odzyskanie jak największej części długów. Upadły powinien korzystać z pomocy prawnika, który będzie reprezentował jego interesy.
3Jak syndyk ustala plan spłaty?
Syndyk bierze pod uwagę możliwości zarobkowe upadłego oraz jego sytuację materialną. Uwzględnia potrzeby mieszkaniowe i liczbę osób na utrzymaniu. Na tej podstawie ustala realny plan spłaty długów rozłożony od 3 lat do maksymalnie 7 lat.
4Czy syndyk blokuje konto bankowe upadłego?
Tak, bank dłużnika po ogłoszeniu upadłości blokuje dostęp do rachunku bankowego przez dłużnika. Po ogłoszeniu upadłości syndyk może odblokować dostęp do konta upadłego dłużnika, ale tylko do pobierania kwot wolnych od zajęć. Upadły otrzymuje kwotę wolną od egzekucji na bieżące utrzymanie.
5Czy syndyk zajmuje wynagrodzenie?
Tak, syndyk zajmuje wynagrodzenie. Upadły jest uprawniony do otrzymywania kwoty wynagrodzenia wolnego od zajęć.
6Kiedy syndyk kończy postępowanie?
Syndyk kończy postępowanie po zatwierdzeniu przez Sąd Upadłościowy projektu planu spłaty i wydaniu postanowienia o ustaleniu planu spłaty. Po wydaniu postanowienia o ustaleniu planu spłaty, upadły jest zobowiązany do dokonywania spłaty wierzycieli zgodnie z wydanym postanowieniem.

Wniosek o ogłoszenie upadłości

1Kto wybiera syndyka?
Syndyka wyznacza Sąd upadłościowym - sędzia-komisarz. Syndykiem jest doradca restrukturyzacyjny wpisany na listę doradców restrukturyzacyjnych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości. Wybór syndyka nie zależy od upadłego.
2Jak złożyć wniosek do syndyka?
Aby złożyć wniosek do syndyka, należy najpierw złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Gdy sąd wyznaczy syndyka, będzie można kontaktować się z nim bezpośrednio.
3Co zawiera wniosek o upadłość konsumencką?
Wniosek musi zawierać m.in. dane osobowe, informacje o stanie majątkowym, źródłach i wysokości dochodów, wykaz wierzycieli i wysokość zadłużenia. Wymagane są też załączniki, np. dokumenty potwierdzające zadłużenie.
4Jakie są koszty złożenia wniosku?
Opłata sądowa za złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wynosi 30 zł, którą należy uiścić na rachunek bankowy Sądu wraz ze złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości.

Prawa i obowiązki syndyka

1Jakie są uprawnienia syndyka?
Syndyk ma prawo przejąć kontrolę nad majątkiem upadłego, spieniężyć składniki majątkowe, zabezpieczyć środki na rachunku bankowym dłużnika. Może też żądać informacji związanych ze sprawą od osób trzecich, urzędu skarbowego, poszukiwać majątku upadłego przez Komornika.
2Jakie obowiązki ma syndyk?
Do obowiązków syndyka należy sporządzenie planu spłaty wierzycieli, terminowe rozliczanie się z działań, wyjaśnianie wątpliwości upadłego i wierzycieli, składanie wniosków do sądu w imieniu masy upadłości.
parallax background

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną